The EZ9 pistol is a modern weapon used as a service gun or a personal defence gun. Due to excellent design solutions, ergonomics, state-of-the art technology in production, this weapon stands out with its precision, accuracy and functionality.
Features Include:
- High quality alloy steel slide
- High quality aluminum alloy frame
- Single or double action
- Double stack detachable 15 round magazine
- Ambidextrous controls
- Loaded chamber indicator
- 3 dot sight system with white dots to aid in low visibility conditions.
- Aluminum parts have a phosphate & enamel finish.
- Steel parts have a blued finish
Technical Specifications
| Caliber | 9mm PARA |
| Capacity | 15 |
| Weight | 2.03 lbs – 0.92 kg |
| Barrel Length | 4.25″ – 108 mm |
| Height | 5.51″ – 140 mm |
| Total Length | 7.8″ – 198 mm |
| SKU | HEZ9MCS |
|---|---|
| UPC | 682863126204 |
| MPN | HEZ9MCS |
| Manufacturer | Zastava Arms USA |
| Model | EZ9 Pistol |
| Weight | 2.030000 |
| Condition | New |
| Action Type | DA/SA |
| Barrel Length | 4.25″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Chrome-lined |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 15 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | 3-Dot |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 523 |

