Fully ambidextrous. Front cocking serrations. Piccatiny rail. Chamber indicator. Threaded barrel.
| PRODUCT NAME | ST45 |
| CALIBER | .45 ACP |
| ACTION | SA |
| CAPACITY | 12+1 |
| BARREL LENGTH | 4.5 ” – 116 mm |
| OVERALL LENGTH | 7.8″ – 198 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.8″- 148 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.2″ – 32 mm |
| OVERALL WEIGHT | 29 oz – 820 gr |
| SKU | ST45STS |
|---|---|
| MPN | ST45STS |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | ST45 |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.5″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | .45 ACP |
| Capacity | 12 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | 3-Dot |
| Threaded Barrel | Yes |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 465 |


