Fully ambidextrous. Front cocking serrations. Piccatiny rail. Chamber indicator.
| PRODUCT NAME | ST40 |
| CALIBER | .40 S&W |
| ACTION | SA |
| CAPACITY | 16+1 |
| BARREL LENGTH | 4.5 ” – 116 mm |
| OVERALL LENGTH | 7.8″ – 198 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.8″- 148 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.2″ – 32 mm |
| OVERALL WEIGHT | 29 oz – 820 gr |
| SKU | ST40BL |
|---|---|
| MPN | ST40BL |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | ST40 |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.5″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | .40 S&W |
| Capacity | 16 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | 3-Dot |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 355 |

