Popular among security personnel. Forged alloy steel frame, cylinder and barrel. Hammer safety. Ergonomic grip.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | SR-38 4″ |
| CALIBER | .357 mag |
| ACTION | SA / DA |
| CAPACITY | 6 |
| BARREL LENGTH | 4″ – 102 mm |
| OVERALL LENGTH | 9.4″ – 240 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.9″ – 150 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.5″ – 35 mm |
| OVERALL WEIGHT | 40.7 oz – 1155 gr |
| SKU | SR384BL |
|---|---|
| UPC | 858763007411 |
| MPN | SR384BL |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | SR 38 |
| Condition | New |
| Action Type | DA/SA |
| Barrel Length | 4″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | .357 Magnum |
| Capacity | 6 |
| Magazine Count | 0 |
| Sight Type | Adjustable |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 423 |


