The ultimate SAR-9, the X Platinum model boasts a Cerakote® finish with slide serrations to reduce weight. This same buttery smooth double action trigger, adjustable sights and accessory rail are standard features on the X Platinum. It comes with one 17 and one 19 round magazine.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | SAR9X |
| CALIBER | 9×19 mm |
| ACTION | SA |
| CAPACITY | 15+1 / 17+1 |
| BARREL LENGTH | 4.4 “ |
| OVERALL LENGTH | 7.6″ |
| OVERALL HEIGHT | 5.5″ |
| OVERALL WIDTH | 1.4″ |
| OVERALL WEIGHT | 27.5 oz |
| SKU | SAR9X |
|---|---|
| UPC | 858763007503 |
| MPN | SAR9X |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | SAR9X 9mm Pistol |
| Weight | 1.700000 |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.4″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 19 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | Adjustable |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Rubber |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 465 |


