Sub compact version of P8 series. Ported barrel with a lighter ported slide.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | P8S |
| CALIBER | 9×19 mm |
| ACTION | SA / DA |
| CAPACITY | 17+1 |
| BARREL LENGTH | 3.8″ – 97 mm |
| OVERALL LENGTH | 7.2″ – 184 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.6″ – 142 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.4″ – 38 mm |
| OVERALL WEIGHT | 35.8 oz – 1015 gr |
| SKU | P8SST |
|---|---|
| UPC | 858763007305 |
| MPN | P8SST |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | P8S |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3.8″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 17 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | Standard |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 445 |


