10rd in .45 caliber. Piccatiny rail. Adjustable sight. Smooth trigger. Suited perfectly for the shooter enthusiast.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | K2 45 |
| CALIBER | .45ACP |
| ACTION | SA / DA |
| CAPACITY | 10+1 |
| BARREL LENGTH | 4.7″ – 119 mm |
| OVERALL LENGTH | 8.3″ – 211 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.7″ – 145 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.3″ – 33 mm |
| OVERALL WEIGHT | 39.3 oz – 1114 gr |
| SKU | K245ST10 |
|---|---|
| UPC | 858763007718 |
| MPN | K245ST10 |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | K2 |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.7″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | .45 ACP |
| Capacity | 10 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | Adjustable |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 405 |


