Alloyed Forged Steel & Forged Stainless Steel Frame, Barrel and Slide. Adjustable Rear Sight. Manual Safety, Firing Pin Block and Hummer Block.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | K12 SPORT |
| CALIBER | 9×19 mm |
| ACTION | SA |
| CAPACITY | 15 / 17 |
| BARREL LENGTH | 4.7″ – 120 mm |
| OVERALL LENGTH | 8.5″ – 218 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.9″ – 150 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.3″ – 35 mm |
| OVERALL WEIGHT | 41.6 oz – 1180 gr |
| SKU | K12STSP |
|---|---|
| UPC | 858763007381 |
| MPN | K12STSP |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | K-12 Sport |
| Weight | 0.000000 |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.7″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 17 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | Adjustable |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 745 |


