Designed initially for competition use, the DWX has evolved into much more than that, with both full-size and compact variants. Its locked breech barrel system is simple, ditching the standard 1911 link system and using CZ-style takedown via the slide stop. The easier take-down will be familiar to any hammer-fired CZ owner, as is removing the Match-grade barrel due to the bushing-less barrel system that resembles a P-10 or P-09/P-07. Double-stack magazines boost the capacity to 15+1 with flush bases, and many standard 1911 parts enable gunsmiths and competitive shooters to tune the X just the way they like it. Sights are easily customized, using a 1911-style dovetailed sight in the front and a CZ Shadow 2 style sight cut in the rear. The swappable mag release expands upon the user configuration.
With the grip angle and contours that have made the CZ 75 a stand-out in the realm of pistol ergonomics, the DWX is a natural fit to most hands. The compact DWX can utalize grips from a CZ 75 Compact. Corresponding magwells for the 75 series are compatible as well.
With so many ways to tune and customize, the DWX is sure to shine!
Compact DWX pistols use a magazine based on the CZ 75 Compact.
Technical Specifications
| Model | DWX C 9MM |
| Caliber | 9mm |
| Magazine Capacity | 15 |
| Frame Material | Forged Aluminum |
| Slide Finish | Duty Finish |
| Grips | Aluminum |
| Overall Length | 7.47 in |
| Barrel Length | 4 in |
| Height | 5.21 in |
| Width | 1.24 in |
| Weight | 28.5 oz |
| Trigger Mech | Single Action |
| Front Sight | Front Night Sight |
| Rear Sight | U Notch |
| Safety | Manual Thumb Safety |
| SKU | DW-92102 |
|---|---|
| UPC | 806703921020 |
| MPN | 92102 |
| Manufacturer | Dan Wesson |
| Model | DWX Compact Pistol |
| Condition | New |
| Action Type | SA |
| Barrel Length | 4″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Match grade |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 15 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | U Notch Rear/ Night Sight Front |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Aluminum |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 1587 |


