The Drake is built to be the best bang for the buck going when it comes to over/under shotguns. Using the same CNCed action and internals as our other shotguns, the Drake features extractor operation, single selectable trigger, mid-rib delete and laser-cut checkering. 3″ chambering
Technical Specifications
| Product Name | CZ Drake 12 Gauge |
| Chambering | 12 Gauge |
| Max Shell Length | 3 in |
| Barrel Length | 28 in |
| Chokes | Includes 5 (F,IM,M,IC,C) |
| Stock | Turkish Walnut with Pistol Grip |
| Length Of Pull | 14 1/2 in |
| Forend Style | Snag-free |
| Receiver Finish | Gloss Black Chrome |
| Barrel Finish | Gloss Black Chrome |
| Ejector Extractor | Extractor |
| Rib | 8mm Flat Vent |
| Weight | 7.4 lbs |
| Comb | 1 3/8 in |
| Heel | 2 1/4 in |
| Trigger Mech | Single Selectable Trigger |
| Safety | Manual Tang Safety |
| Overall Length | 45.75 in |
| SKU | CZ-06092 |
|---|---|
| UPC | 806703060927 |
| MPN | 06092 |
| Manufacturer | CZ |
| Model | Drake Shotgun |
| Weight | 7.400000 |
| Condition | New |
| Action Type | Over/Under |
| Barrel Length | 28″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Capacity | 2 |
| Magazine Count | 0 |
| Sight Type | N/A |
| Threaded Barrel | No |
| Chokes | Cylinder, Improved Cylinder, Modified, Improved Modified, Full |
| Buttstock | Wood |
| Gauge | 12 |
| Allocation Points | 530 |


