Whether youre after varmints, medium game or just like to punch holes in paper, our micro-Mauser 527 can do the job. Built on a .223-length action, the tiniest of our centerfire platforms is also one of the most beloved by CZ fans. Chambered in a number of cartridges from .17 Hornet and .204 Ruger up to 6.5 Grendel and 7.62×39, itll take everything from small game to deer.
The CZ 527 American features a classic American pattern stock, a sporter-weight hammer forged barrel, a single set trigger and a recessed target crown. Made to be used with optics, the American has no sights but is equipped with a 16mm dovetail for mounting rails or ringmounts.
Technical Specifications
| Product Name | CZ 527 American, 7.62×39 |
| Chambering | 7.62×39 |
| Rate Of Twist | 1:9.5 in |
| Magazine Capacity | 5 |
| Magazine Type | Detachable |
| Stock | Turkish Walnut, American-Style |
| Length Of Pull | 13.5 in |
| Sights | No Sights, Integrated 16mm Scope Bases |
| Barrel | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length | 21.875 in |
| Overall Length | 40.4 in |
| Weight | 6.41 lbs |
| Trigger Mech | Single Set Trigger |
| Safety | Two-Position |
| SKU | CZ-03087 |
|---|---|
| UPC | 806703030876 |
| MPN | 03087 |
| Manufacturer | CZ |
| Model | 527 American Rifle |
| Weight | 6.410000 |
| Condition | New |
| Action Type | Bolt |
| Barrel Length | 21.8″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 7.62×39 |
| Capacity | 5 |
| Magazine Count | 1 |
| Sight Type | N/A |
| Threaded Barrel | No |
| Twist Rate | 1:9.5″ |
| Buttstock | Wood |
| Allocation Points | 615 |


