Threaded 5/8×24 for a suppressor, this short, handy 527 is equally happy shooting steel or taking down hogs. Chambered in 223, 6.5 Grendel, 300 Blackout or 7.62×39, most of those have enough knock-down power for medium game at shorter ranges.
Built on a .223-length action, the tiniest of our centerfire platforms is also one of the most beloved by CZ fans. The CZ 527 American features a classic American pattern stock, a sporter-weight hammer forged barrel, a single set trigger and a recessed target crown. Made to be used with optics, the American has no sights but is equipped with a 16mm dovetail for mounting rails or ringmounts.
Technical Specifications
| Product Name | CZ 527 American Synthetic Suppressor-Ready, .300 Blackout |
| Chambering | .300 Blackout |
| Rate Of Twist | 1:7 in |
| Magazine Capacity | 5 |
| Magazine Type | Detachable |
| Stock | Black Polymer, American-Style |
| Length Of Pull | 13.5 in |
| Sights | No Sights, Integrated 16mm Scope Bases |
| Barrel | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length | 16.5 in |
| Weight | 5.87 lbs |
| Trigger Mech | Single Set Trigger |
| Safety | Two-Position |
| SKU | CZ-03085 |
|---|---|
| UPC | 806703030852 |
| MPN | 03085 |
| Manufacturer | CZ |
| Model | 527 American |
| Weight | 5.870000 |
| Condition | New |
| Action Type | Bolt |
| Barrel Length | 16.5″ |
| Barrel Thread Pitch | 5/8×24 |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 300 BLK |
| Capacity | 5 |
| Magazine Count | 1 |
| Sight Type | N/A |
| Threaded Barrel | Yes |
| Twist Rate | 1:7″ |
| Buttstock | Synthetic |
| Allocation Points | 615 |

