This SAR USA B6 pistol features 4.5″ hammer-forged barrel, 3-dot sights, black polymer frame, stainless steel slide, and has a 17-round magazine capacity.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | B6 |
| CALIBER | 9×19 mm |
| ACTION | SA / DA |
| CAPACITY | 17 |
| BARREL LENGTH | 4.5″ – 116 mm |
| OVERALL LENGTH | 8.1″ – 207 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.5″ – 140 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.1″ – 28 mm |
| OVERALL WEIGHT | 28.2 oz – 800 gr |
| SKU | B69ST |
|---|---|
| UPC | 858763007015 |
| MPN | B69ST |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | B6 |
| Condition | New |
| Action Type | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.5″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 17 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | Standard |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 280 |


