This SAR USA B6 compact model features a 3.8″ hammer-forged barrel, 3-dot sights, black polymer frame, a stainless steel slide, and has a 10-round magazine capacity.
Technical Specifications
| PRODUCT NAME | B6C |
| CALIBER | 9×19 mm |
| ACTION | SA / DA |
| CAPACITY | 10 |
| BARREL LENGTH | 3.8″ – 99 mm |
| OVERALL LENGTH | 7.4″ – 190 mm |
| OVERALL HEIGHT | 5.2″ – 134 mm |
| OVERALL WIDTH | 1.1″ – 28 mm |
| OVERALL WEIGHT | 25.2 oz – 715 gr |
| SKU | B69CST10 |
|---|---|
| UPC | 858763007473 |
| MPN | B69CST10 |
| Manufacturer | SAR USA by Sarsilmaz |
| Model | B6C |
| Condition | New |
| Action Type | DA/SA |
| Barrel Length | 3.8″ |
| Barrel Thread Pitch | N/A |
| Barrel Type | Cold hammer forged |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 10 |
| Magazine Count | 2 |
| Sight Type | 3-Dot |
| Threaded Barrel | No |
| Grip | Polymer |
| Brace or Buffer Tube | N/A |
| Allocation Points | 280 |


